Divadlo a deti 2017, Rimavská Sobota

zdroj: www.domkultury-rs.sk

Blíži sa 26. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých hrajúcich pre deti Divadlo a deti 2017, ktorý prináša do Rimavskej Soboty už po 17. rok hodnotné divadelné zážitky. Počas troch júnových dní (1. – 3. júna 2017) sa v priestoroch rimavskosobotského Domu kultúry stretne približne 90 priaznivcov ochotníckeho divadla z celého Slovenska, aby predviedli svoje najlepšie inscenácie pred detským publikom i porotou. Na tohtoročnej prehliadke privítame 6 kolektívov, ktoré do Rimavskej Soboty postúpili z krajských prehliadok:

ŠTVRTOK 1. júna 2017
9.00 – 9.40    
Bábková sála / Vhodné pre I. stupeň ZŠ
DS Z.N.A.K pri PSLG, Revúca: Cirkus Šardan
DS Z.N.A.K., Cirkus Šardam 2
10.00 – 10.45      
Divadelná sála / Vhodné pre I. stupeň ZŠ
Divadlo ZELIENKA, Zvolen: Adonin palác
Divadlo Zelienka, Adonin palác 2
11.00 – 11.30    
Bábková sála / Vhodné pre I. stupeň ZŠ
Sociálne divadlo HOPI HOPE, Košice: Kráska a zviera
HOPI_HOPE Kráska a zviera
PIATOK 2. júna 2017
9.30 – 10.15     
Divadelná sála / Vhodné pre I. stupeň ZŠ
Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o. z., Prievidza: Sibirôčka
DS Shanti Sibirôčka
11.30 – 12.00  
Divadelná sála – aréna
MODRÉ DIVADLO, Vráble: More vo fľaši  
more vo fľaši 1
13.30 – 14.05   
Divadelná sála – aréna
Divadelný súbor GONG, Bratislava: Popoluška
GONG Popoluška
Víťazný kolektív bude nominovaný na vrcholnú prehliadku slovenského ochotníckeho divadla – Scénickú žatvu v Martine. Detské publikum, ktoré je adresátom celej prehliadky, bude mať možnosť vidieť počas týchto dní 6 divadelných predstavení. Všetky predstavenia v rámci prehliadky sú bezplatne prístupné verejnosti.
Účastníci prehliadky Divadlo a deti neprídu do Rimavskej Soboty len súťažiť. Organizátori pre nich pripravili zaujímavý workshop i semináre. Workshop Divadlo objektu bude viesť známa herecká dvojica Ľubomír Piktor a Katarína Aulitisová. V programe je i tematický seminár Základné prvky scénografie v divadle dospelých pre deti. Jeho lektorom je scénograf Dušan Krnáč, ktorý je aj členom odbornej poroty.
Dôležitou súčasťou festivalu, určenou všetkým účastníkom, je stretnutie odbornej poroty s tvorcami divadelných predstavení. Cieľom je skvalitniť prácu dospelých ochotníkov, poukázať na problémy s detským publikom a vzájomne si vymeniť skúsenosti.
Spestrením programovej ponuky sú tri divadelné predstavenia hostí. Vo štvrtok 1. júna 2017 o 17.00 hod. najmenších divákov privítajú na nádvorí Čierny orol herci prešovského Divadla Komika, ktorí ich pobavia rozprávkou Čin-Čin o poučných dobrodružstvách malého lenivého vrabčiaka Čima na motívy Ľudmily Podjavorinskej.

malý plagát

Vo večerných hodinách účastníkov aj verejnosť pozývame na predstavenie hnúšťanských ochotníkov z divadla HnuBaDlo, bábkovú paródiu z produkcie bábkara Antona Anderleho Don Šajn.

DON_ŠAJN_POSTER

Na druhý deň prehliadky, piatok 2. júna 2017, v rovnakom čase privítame v Čiernom orlovi hercov divadla Piki, ktorí rozosmejú deti známym príbehom o neobyčajnom dievčati menom Pipi Dlhá Pančucha.

PIPI_POSTER malý
Posledný deň sa účastníci prehliadky vyberú na návštevu NKP Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach, navštívia vzácny gotický kostolík v Malých Teriakovciach a vystúpia na rozhľadňu Maginhrad.
Vyhlasovateľom prehliadky a zároveň odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Celé podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Rimavská Sobota s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.