Tlmačské činohranie 2012 – tlačová správa

Tlmačské činohranie 2012 – mladosť, hravosť a divadelné nadšenie.

20.6.2012

Na Tlmačskom činohraní sa počas predĺženého víkendu 22. – 24. júna 2012 predstaví 8 najlepších inscenácií z celého Slovenska, v ktorých účinkujú herci do 26 rokov. Tlmačské činohranie je celoštátna postupová súťaž a prehliadka amatérskeho divadla mladých. Jej vyhlasovateľom je z poverenia Ministerstva kultúry SR Národné osvetové centrum a hlavným organizátorom MsKS Tlmače.
Výrazný autorský postoj, hľadanie nezvyčajných foriem, znakovosť, metafora, osobitý divadelný jazyk sú hlavnými znakmi, ktoré prinášajú mladí divadelníci v svojej tvorbe. Osem inscenácií, ktoré uvidia diváci na Tlmačskom činohraní prešlo už sitom súťaže v predošlých regionálnych a krajských kolách a tiež výberom programovej rady prehliadky. Divadelný súbor Zasesmelendve z Nitry predstaví divákom inscenáciu kontroverznej (na Slovensku málo „hrávanej“) Sarah Kane a jej poslednú hru, ktorú napísala krátko pred samovraždou ? 4: 48 Psychóza. Súbor zo ZUŠ A. Stodolu z Martina na svojej autorskej inscenácii Selfterapia pracoval tri roky. Štyri protagonistky hľadajú odpovede na otázky, ktoré trápia súčasnú mladú generáciu. DS Ja pri ZŠ a MŠ Zákamenné je pokračovateľom detského divadelného súboru Prvosienka, ktorý dosiahol výrazné divadelné úspechy a ocenenia nielen doma, ale aj v zahraničí. Na Tlamčskom činohraní divákom predstaví monodrámu Sojka napísanú na motívy poviedky Milky Zimkovej. Dva výrazné a oceňované bratislavské mládežnícke súbory prichádzajú s podobnou témou – detektívky, násilia a grotesky. Divadelnému súboru Gong poslúžila dramatická predloha Hubera Krejčího: Jack Rozparovač a divadelníkom z Lana napísala režisérka Barbora Jurinová dramatický text na motívy Agáthy Christie Ostrov.  Klasické hry, netradične sa rozhodli spracovať Divadlo mladých Šesť Pé, ktorí sa popasovali s Goetheho Faustom, svoju inscenáciu pomenovali Život je hračka. Slovenskú klasiku J. G. Tajovského Matka spracovalo Studio´12 pri ZUŠ Spišská Nová Ves. Netradičné pohrávanie s formou prináša súbor Xichti z Liptovského Mikuláša v inscenácii hry D. Mameta ? Oleanna.
Inscenácie bude hodnotiť a analyzovať na rozborových seminároch odborná porota: Mgr. Miroslav Dacho, Art.D., teatrológ; Mgr.art. Miriam Kičiňová, dramaturgička; Mgr. art. Dušan Vicen, režisér; Mgr. art. Miklós Forgács, režisér; Mgr. Dušan Krnáč, scénograf. Lektormi vzdelávacích seminárov sú MgA. Ján Fakla, riaditeľ Kremnických gagov, ktorý sa bude venovať fundraisingu – možnosťami získavania finančných zdrojov pre amatérske divadlo a Mgr. art. Ján Šimko, režisér,  na seminároch venovaných divadlu 21. storočia predstaví tri výnimoční inscenácie: P. Čechov: Tri sestry, réžia: Frank Castorf, Volksbüehne Berlin, A: P: Čechov: Čajka, réžia: Jurgen Gosch, Deutsches theater Berlin, S. Kane: Očistení, réžia: Krzystof Warlikowski, Teatr rozmanitosci Warszawa.
V sprievodných podujatiach spríjemnia atmosféru kapely neSPOZnAní a Pánska jazda. Organizátori nezabudli ani na detského diváka a pozvali Divadlo bez opony s rozprávkou Jack a fazuľka.
Tlmačské činohranie je zárukou výbornej festivalovej atmosféry naplnenej mladosťou, hravosťou a divadelným nadšením.